Nadýmání

U malých miminek běžný neduh, který ale dokáže děti i rodiče výrazně zvláště v prvních
3 měsících potrápit
. V každém případě je však bolest bříška u malého děťátka velmi nepříjemnou záležitostí. Při takových bolestech dítko naříká vysokým plačtivým tónem (může až vysloveně křičet), napíná nožičky a přitahuje je k bříšku, rudne v obličeji.

Proč bříško bolí?
Nejčastější příčinou bolesti u kojenců bývá nezralá trávicí soustava, která způsobuje  meteorismus, tedy zvýšenou plynatost v zažívacím traktu. Právě vlivem plynatosti pak dochází k tlaku na střevní stěnu, což vyvolává kolikové bolesti bříška.
Důležité je složení jídelníčku kojících maminek, které by se v případě těchto problémů měly vyhýbat nadýmavým jídlům, neboť trávicí trakt dětí do tří měsíců není dostatečně zralý. Potravinami, které nejčastěji způsobují problémy, jsou např. luštěniny (fazole, sója, hrách, čočka), dále čerstvé pečivo, zelí, cibule, česnek apod.

Další příčinou břišní koliky může být aerofagie, kdy děti zároveň s mlékem nasávají a polykají vzduch, čímž dochází k nafouknutí trávicího traktu a ke vzniku bolestí. Narušenou rovnováhu mezi příjmem a výdajem plynů můžeme mírnit tím, že děťátku děláme během krmení přestávky na odříhnutí.

Kojené dítě si reguluje příjem a množství potravy samo. U uměle vyživovaných dětí příjem nadměrného množství mléka zatíží trávicí systém a může způsobit bolesti bříška, dochází u nich ke kolikám při nadměrném podávání cukrů a překrmování. Abychom se vyvarovali nadměrného polykání vzduchu při pití, děláme na savičkách co nejmenší dírky a mléko při přípravě co nejméně protřepáváme, aby se nenapěnilo.

Je třeba připomenout, že bolesti bříška u kojenců způsobuje i alergie na bílkoviny kravského mléka a gastroezofageální reflux (GER), kdy dítě i několik hodin po pití ublinkává. Tyto problémy se u dětí projevují zejména v prvních měsících života, setkáte se proto také s názvem  tříměsíční kolika.

Co všechno lze udělat pro úlevu od bolestí bříška?
Pokud máte pocit, že vaše miminko trápí bolavé bříško (např. když pláče, přitahuje nožky k bříšku, má tvrdé bříško, různě se kroutí nebo vzpírá apod.), můžete vyzkoušet rozličné způsoby, jak mu pomoci.

Masírujte bříško
Masírujte bříško miminka v oblasti pupku krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. K masáži můžete použít také speciální přípravky proti bolesti bříška, které dostanete v lékárně.

Položte miminko na bříško
Můžete také položit miminko na nějaký čas na bříško, i to přispívá ke zmírnění problémů. Nebo vyzkoušejte oblíbenou polohu mnohých kojenců – bříškem na předloktí: položte si miminko na svoje předloktí bříškem dolů. Dobře "funguje" i poloha, kdy si maminka nebo otec položí miminko bříškem na své odhalené břicho. Přímý kontakt a působení přirozeného tepla lidského těla na bolavé místo miminka často pomůže problém trpícího děťátka vyřešit.

 

Zacvičte nožkama, dejte teplý obklad
Po masáži je dobré zkusit jemně zacvičit nožičkama děťátka tak, že kolínka přitlačíte na bříško, čímž dosáhnete uvolnění větrů. Nahřátá plenka přiložená na bříško dítěte může jako teplý obklad na bolavé místo dělat „zázraky“ a dítěti ulevit. 

Dávejte si pozor na stravu
Pokud vaše děťátko netrpí bolestmi bříška, klidně jezte to, na co máte chuť a co pokládáte za zdraví prospěšné. Jestliže však vaše dítko čas od času trápí takovéto bolesti, zapište si všechno, co jste v posledních 6–8 hodinách snědla. Postupně zjistíte, které potraviny byste měla ze své stravy prozatím vyloučit. Když vhodně upravíte svůj jídelníček, bolesti by měly přestat.

Vyzkoušejte sílu bylinek
Kojeným dětem se do ukončeného šestého měsíce nedoporučuje podávat žádné čaje a kromě mléka žádné tekutiny. Pokud tedy svoje děťátko kojíte a ono trpí bolestmi bříška, zkuste vypít odvar z bylinek, jako jsou fenykl, kmín či anýz. Existují i speciální čajové směsi proti bolesti bříška, různé dětské čaje s obsahem těchto bylinek, které může vypít maminka. Skrze mateřské mléko se pak jejich účinky projeví u miminka.

Obvykle se dnes preventivně nevylučuje ze stravy kojících matek žádná potravina, protože škála potravin, které mohou dítěti vadit, je velmi široká. Kromě toho některým dětem nevadí vůbec nic a naopak – jsou děti, jejichž kojící maminky nemohou sníst skoro nic kromě např. brambor a těstovin.

Jak už jsme uvedli výš: Nejčastějšími potravinami, které způsobují problémy, jsou luštěniny, tzv. nadýmavé potraviny (zelí, kapusta, hrách, ale také např. paprika, švestky, jablka), rajčatová polévka nebo omáčka, čokoláda. U některých dětí může problémy s bolestmi bříška způsobovat kravské mléko ve stravě matky.

Nechejte miminko po jídle odříhnout
Některé děti potřebují během pití více přestávek, nestačí jim odříhnout si na závěr jídla. Pokud si miminko dokáže odříhnout v horizontální poloze, můžeme mu současně jemně masírovat bříško.

 Dejte na bříško teplý obklad
Na bříško můžete přiložit teplý obklad – např. plenu, kterou nahřejete žehličkou, případně termofor. Často pomůže také teplá koupel, která děťátko uklidní a uvolní.

 Speciální léky
V lékárně dostanete několik druhů různých léků, kapek proti nadýmání a bolestem bříška. O přípravku vhodném pro vaše miminko se poraďte s dětským lékařem, případně s lékárníkem. Doporučujeme podávat děťátku potravinové doplňky s Lactobacilus acidophilus, který nejen účinně pomáhá při dysmikrobii ve střevech děťátka a řeší problém s nadýmáním a bolestmi bříška, ale dle klinický studií zlepšuje i obranyschopnost dítěte, výrazně snižuje četnost onemocnění a riziko vzniku alergií.

 Noste svoje děťátko
Miminko, které bolí bříško, se často zklidní v mateřské náruči. Proto své dítko co nejvíce chovejte, můžete jej lehce kolébat. Miminko se tak nejen uklidní, ale zmírní se i bolest bříška, které je "masírováno" tělem matky. Tím dochází k úlevě. Časté nošení dítěte v náručí či například v šátku na nošení dětí může být dobrou prevencí bolestí bříška a kolik.

 Kontroverzní rektální rourka
Rektální rourka je gumová hadička, kterou koupíte v lékárně. Zavádí se do konečníku miminka. Jde o kontroverzní pomůcku – mnozí odborníci její použití nedoporučují. V každém případě by měla přijít na řadu až tehdy, pokud jste neúspěšně vyzkoušeli všechny jiné způsoby, jak dítěti od bolestí bříška ulevit. Při zavádění rourky buďte velmi opatrní, abyste děťátku neublížili.


 Pokud nepomáhá žádný osvědčený recept a dítě stále pláče, je třeba navštívit lékaře.